Je spánok na chrbte v tehotenstve bezpečný?

Tehotenstvo je vyčerpávajúce. Navyše teraz potrebujeme spánok viac ako kedykoľvek predtým. Nájsť si pohodlnú polohu však môže byť problém, najmä ak nás trápia obavy, ktoré polohy sú bezpečné a ktorým by sme sa mali vyhnúť. Počuli ste, že tehotná žena by nemala spávať na chrbte? Ako je to naozaj?

Nestresujme sa zbytočne. Počas prvého a druhého trimestra je spánok na chrbte v poriadku. Počas tretieho trimestra by sme si naň však skutočne mali dať pozor. Prečo? Zvyšuje riziko preeklampsie, pôrodu mŕtveho dieťaťa, nízkej pôrodnej hmotnosti a iných problémov kvôli možnej kompresii žily, ktorá vracia krv do srdca. Jednoducho: Keď dieťa, placenta a maternicová tekutina oťažejú, poloha spánku sa stáva dôležitým faktorom. V čase začínajúceho tretieho trimestra táto váha môže stlačiť krvné cievy, a tým ohroziť prúdenie krvi.

Po 28. týždni už na chrbte nespime

V čase okolo 28. týždňa tehotenstva je teda skutočne na mieste zvoliť si inú polohu spánku, nie na chrbte. Ak sa prebudíte na chrbte, jednoducho si ľahnite na bok. Dobrá poloha na spanie počas tehotenstva je tá, ktorú lekárska komunita nazýva laterálna poloha. Táto poloha je na polceste medzi plochou na chrbte a úplne na boku. Vankúše a podhlavníky vám pomôžu dostať sa do tejto polohy a zostať v nej počas spánku. Cieľom tejto polohy je nebyť úplne na boku, ale ani úplne na chrbte. Niektorí lekári odporúčajú na konci tehotenstva spať výhradne na ľavej strane.

Ako môže pri spánku na chrbte vzniknúť preeklampsia?

Príliš veľký tlak na dutú žilu zvyšuje riziko vzniku preeklampsie, vysokého krvného tlaku počas tehotenstva. Príznakmi preeklampsie sú bolesti hlavy alebo brucha, bielkovina v moči, dieťa je v ohrození, a tak netreba tento stav podceňovať.

Znížený rast plodu a nízka pôrodná hmotnosť

Výskumy ukázali, že spánok v tehotenstve na chrbte v období po 30. týždni môže stlačiť dolnú dutú žilu a viesť k obmedzeniu prietoku krvi. Jedným z dôsledkov je oslabený rastu plodu. Ten zase môže viesť k nízkej pôrodnej hmotnosti. Deti narodené s nízkou pôrodnou hmotnosťou čelia zvýšeným rizikám, vrátane problémov s dýchaním a žltačky.

Mohlo by vás zaujímať

Nepodceňujte kvalitu spánku. Prečo je spánok dôležitý?

Kvalitný spánok patrí k zdravému životnému štýlu, rovnako ako dobré stravovanie a cvičenie. Bohužiaľ, v dnešnej rýchlej dobe ho veľmi podceňujeme.  Buď si skracujeme dobu spánku kvôli… Čítaj ďaľej

Trikrát vyššie riziko úmrtia plodu

Štúdie zistili až trojnásobné zvýšenie rizika mŕtvo narodeného dieťaťa u žien, ktoré spali na chrbte po 28. týždni tehotenstva. Spánok na chrbte zvyšuje riziko obmedzenia rastu plodu a takzvaného fetálneho stresu – oba stavy prispievajú k riziku mŕtveho narodenia.

Kedy môžeme pokračovať v spánku na chrbte?

Ak dávame prednosť spánku v polohe na chrbte, môžeme v ňom bez obáv pokračovať po pôrode. Keď porodíme dieťa a placentu, prevažná väčšina hmotnosti v maternici opustí telo. Potom sa už nemusíme obávať tlaku na dutú žilu. Takže, akonáhle bude dieťa driemať v postieľke, naša poloha pri spánku už neovplyvní jeho vývoj a neuškodí ani nám.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach