Žena na materskej, muž zarába, koho sú to peniaze?

Príliš často sa stretávam s názorom mužov, že keď je žena na materskej a oni zarábajú, tak sú to ich peniaze, lebo oni ich zarobili. Tu narážame na veľký problém. Mnohokrát si tento problém neuvedomujú ani samotné ženy v takýchto partnerstvách. Preto je dobré si to jasne pomenovať a začať to meniť, kým nie je príliš neskoro.

Žena na materskej

Aký je to vlastne problém?

Partnerstvo nemôže rásť a rozvíjať sa, pokiaľ v ňom nie sú obaja partneri naplno a nie sú vyrovnaní. Pokiaľ muž drží peniaze, tak mu to dáva moc, kontrolu a pocit, že on by mal rozhodovať v partnerstve. Žena sa štandardne podvolí, pretože túto nerovnováhu pociťuje, no málokedy si to uvedomí. Berie to ako prirodzené. Videla to napríklad u svojich rodičov alebo sa s tým bežne stretáva u svojich blízkych. Mnoho mužov bude namietať, že  to tak nie je, že žena si môže povedať svoj názor.

Otázne je, či bude tento jej prejavený názor braný do úvahy alebo bude mužom okamžite prevalcovaný argumentmi napriek tomu, že sa muž bude naďalej tváriť, že rešpektuje svoju ženu. Časom sa žena prestane snažiť dávať svoj názor najavo a v tom muži začnú cítiť, že všetko je len na nich. Začnú sa utvrdzovať v tom, koľko toho vlastne robia a ako veľmi sa obetujú pre ženu a pre rodinu, no ďalej od pravdy asi ani nemôžu byť. V partnerstve sa nemáme obetovať, v partnerstve sa máme podporovať. No na to, aby to fungovalo, musíme sa hlavne rešpektovať a nie byť presvedčení, že všetko vieme najlepšie.

Ženy, ak prestanete komunikovať svoj názor alebo sa pustíte do argumentácie, tak takýto muž, ktorý drží peniaze a moc, vždy vyhrá.

Ako si ustáť svoje rozhodnutie?

Jediný spôsob je ustáť si svoje rozhodnutie bez potreby obhajovať ho a bojovať. Ukážte svoju silu a múdrosť práve bez boja. Boj bude prinášať vždy len ďalší boj. No ustáť si samu seba v tom, čím ste a čo je aj pre vás dôležité, môžete len v láske a prijatí.

Takíto muži majú štandardne problém so svojou hodnotou, preto ju nevidia ani vo svojej partnerke, a vlastnú nedostatočnosť si dopĺňajú  práve peniazmi. Treba sa ich spýtať, či by boli spokojní, ak by oni zostali doma s deťmi a starali sa o ne, ak by stratili príjem a kariéru.  Ak by o všetky peniaze, ktoré by na niečo potrebovali, museli svoju partnerku takmer prosiť a tá by im zakaždým dala pocítiť, že veľa míňajú a že to nie sú ich peniaze.

Presne tak sa cítia aj ženy, ktoré si takto musia pýtať peniaze. Tá potupa, ktorú v takých situáciách cítite, namiesto toho, aby vás partner na rukách nosil. Veď sa staráte o spoločné dieťa. Vzdali ste sa všetkého, aby ste sa stali zamestnancom vo svojej domácnosti a venovali sa opatere 24 hodín denne v nepretržitej službe. Tak ste sa stali závislá na partnerovi a na tom, ako sa on rozhodne. A ak by došlo k „najhoršiemu“ a budete sa rozvádzať, tak bude bojovať za to, že to sú len jeho peniaze. A za tých 24 hodín denne venovaných opatere o dieťa a aj partnera ste predsa dostali zaplatené, veď máte materskú a rodičovskú.

Našťastie zákony a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov chránia ženu pred tým, aby ju takýto muž obral o všetko a aby jeho ego bolo viac, ako zdravý rozum. To však nerieši vaše pocity. Pocity, ktoré máte zakaždým, keď dôjde na tému peňazí. Každá táto situácia viac a viac nahlodáva partnerstvo. Je otázkou času, kedy prestane fungovať. Začína to stále nižším záujmom a nakoniec až stratou záujmu o blízkosť a sex. Čo vedie k ešte väčším tlakom a manipuláciám so strany partnera. A namiesto toho, aby sa riešil skutočný problém, tak sa všetci snažia riešiť len dôsledky a nie sú ochotní pozrieť sa na príčinu a zmeniť ju.

Čo s tým?

Ak ste v partnerstve a chystáte sa na dieťa, nechoďte do toho, kým si spolu nevykomunikujete financie. Ako budete fungovať. Väčšina z vás ide do toho s nejakou predstavou a očakávaním, no navzájom si to nepoviete a potom, keď príde k lámaniu chleba, budete trpieť. Je mnoho spôsobov ako to spraviť. Dôležité je, že sa dohodnete tak, aby ste obaja boli spokojní.

A čo, ak už ste v takom vzťahu a máte dieťa, a muž má vyššie spomínaný postoj k peniazom? Otvorte tú tému, začnite vnímať, ako sa v tom cítite a komunikujte mu to. V mnohých prípadoch si to vôbec neuvedomuje a môžete dosiahnuť výraznú nápravu vo vzťahu a väčšiu harmóniu. No ak máte muža, ktorý o tom nechce ani počuť, aj to je odpoveďou na to, ako si vás váš partner váži. Ako si váži to, čo pre neho a vaše spoločné dieťa robíte a je len na vás, čo s tým ďalej spravíte.

Nesmieme zabudnúť na to, čo je najdôležitejšie. Na náš vlastný život a ako sa v ňom cítime, ako ho žijeme a s kým.

Autor: Miroslav Haranta

Miroslav Haranta

Je terapeut, lektor a spisovateľ. Pracuje s klientmi na ich osobnom rozvoji a objavovaní samých seba, liečbe chorôb, strachov, odstraňovaní trám a bolestí. Aby boli zmeny trvalé, pracuje s nimi hlavne cez ich podvedomie, kde ich rôznymi nástrojmi zbavuje starých negatívnych a častokrát hlbokých presvedčení. Venuje sa problematike ženskej zraniteľnosti, vzťahov, výchove detí, ako viesť šťastný a naplnený život. prednáša na univerzitách, školách a konferenciách.

Vedie firemný školenia, organizuje unikátne workshopy psychologickej typológie osobnosti pre širokú aj odbornú verejnosť – ENNEAGRAM, ktorý prináša zlepšenie  vzťahov, pohľad na zmysel života, seba, porozumenie a naplnený život. Je certifikovaným lektorom pre výučbu terapeutickej metódy ThetaHealing© na Slovensku aj v zahraničí.

Zo svojich terapeutických a vlastných životných skúseností napísal knihu s názvom “Olívia, časť prvá” – o žene, jej vnútornom a myšlienkovom a emočnom prežívaní života. O limitoch, bolestiach, strachoch, či fóbiách, ktoré nám v živote tak veľmi ubližujú. Touto knihou pomáha čitateľovi odhaliť skryté nespracované spomienky a emócie.

www.haranta.sk

www.facebook.com/miroslavharanta