Syn v puberte: Ako sa s ním rozprávať, aby nás počúval?

Adolescenti nás vedia poriadne potrápiť. Efektívna komunikácia dostáva na frak, často nás nepočúvajú, odvrávajú, robia si čo chcú. Prerod z chlapčeka na muža je náročný nielen pre nás, ale aj pre neho samého.

Tu je niekoľko tipov, ako so synom v puberte vychádzať aj v tomto náročnom období:

Syn v puberte

Komunikujme „cez plot“

Pri tomto spôsobe komunikácie akceptujeme jeho potrebu súkromia i to, že o niektorých témach sa syn v puberte nechce s nami rozprávať. Vďaka plotu, ktorý je medzi jeho a našim územím môžeme vidieť jeho silné stránky a jeho vnútorné boje. Navyše, takto si chránime aj vlastné územia a vďaka plotu sa nedostaneme do priameho konfliktu. Vo všeobecnosti, komunikácia s dospievajúcim synom, ale i dcérou funguje najlepšie, ak rešpektujeme jeho / jej potreby.

Dávajme mu iné otázky, ako len: Čo bolo v škole?

Na takúto otázku nám nikdy inak neodpovie, len jedným dvoma slovami, prípadne zahundraním. Ak chceme skutočne niečo konkrétne vedieť, pýtajme sa konkrétne. Spýtajme sa ho napríklad, aké tri hry považuje za najlepšie, aká kapela ho najnovšie očarila, na aký film by chcel ísť do kina. Takto sa priblížime svetu, v ktorom naozaj syn v puberte žije.

Mohlo by vás zaujímať

drogy a alkohol

Málo spí? Pozor na drogy a alkohol!

Nedostatok spánku detí priamo súvisí s užívaním alkoholu a drog! Ani vaše deťúrence nechcú večer spať a ráno ich máte problém zobudiť? Malé detičky zvyčajne nemajú problém zaspávať … Čítaj ďaľej

Rešpektujme jeho vznikajúcu mužnosť

Mnohí rodičia zosmiešňujú preskakujúci hlas, či vyrastajúce „perie“ namiesto fúzov. Takto nedocielime nič pozitívne. Je ťažké byť svedkom prerodu chlapca na muža, ale oni sa cítia sami neisto. Ich telo ich neustále zrádza, nie sú ani chlapcami, ale ešte ani mužmi. Podporme ich a rešpektujme ich súkromie. Mali by sme sa vyvarovať zosmiešňujúcich komentárov, ktoré ich ešte viac zneistia. V tomto náročnom čase potrebujú pomoc a podporu, nie opak.

Budujme medzi nami dôveru

Naučme sa vidieť svet jeho očami. Rozprávajme sa s ním o vlastnej puberte, aktívne by sa mal zapojiť otec, ktorý býva často mužským vzorom syna. Všímajme si, ako na čo reaguje, zbytočne ho nedráždime, ale nedovoľme mu, aby on ubližoval nám. Netlačme na neho a nechajme mu možnosť mať pod kontrolou svoje povinnosti a niesť za ne zodpovednosť – ak sa to nenaučí teraz, bude mu to v dospelosti veľmi chýbať. 

Photo by Pixabay from Pexels