Pomôžu vám probiotiká schudnúť?

Probiotiká vo forme výživových doplnkov nám väčšinou odporučí lekár pri užívaní antibiotík. Antibiotiká vybíjajú nielen zlé baktérie, ale tiež dobré, ničia črevnú mikroflóru. Probiotiká ju majú ochrániť. Ak sa venujeme zdravému životnému štýlu, vieme, že probiotiká sú prospešné pre naše celkové zdravie, vrátane srdcovo-cievneho systému a mozgu. Fungujú však na chudnutie?

Čo sú to vlastne probiotiká?

Probiotiká obsahujú živé mikroorganizmy, ktoré prirodzene žijú už v našom tele. Podporujú rast prospešných baktérií a pomáhajú udržiavať zdravie čriev v rovnováhe. Zdravá rovnováha dobrých baktérií v tele pomáha pomôcť regulovať hmotnosť a odvrátiť celý rad zdravotných problémov.

Vplyv na trávenie, aj pokožku

Vieme, že črevná mikroflóra ovplyvňuje zdravie imunitného systému, a tak do zoznamu jedál mnohých ľudí pribúdajú fermentované potraviny, práve preto, že obsahujú probiotické baktérie.

Medzi ďalšie zdravotné problémy, pri ktorých užívanie probiotík prospieva patria: tráviace ťažkosti, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS), alergické kožné ochoreniam, ako je atopická dermatitída, a dokonca aj prechladnutie.

Schudnem z nich?

Pokiaľ ide o vplyv probiotík na chudnutie, doposiaľ bolo na túto oblasť zameraných len málo výskumov, pretože väčšina probiotických výskumov sa zameriavala na to, ako zlepšiť tráviace problémy alebo imunitné zdravie. Isté však je, že majú vplyv na to, ako vstrebávame živiny. Avšak súvislosť medzi užívaním probiotík a chudnutím nie je priamočiara. Vyplýva z toho, že osoby, ktoré užívajú probiotiká vo forme potravín alebo doplnkov výživy, zvyčajne majú podstatne zdravšie návyky, ako osoby, ktoré ich neužívajú v žiadnej forme.

Mohlo by vás zaujímať

Probiotiká: správna cesta ku zdraviu i štíhlej línii?

Všetci vieme o tom, že probiotiká sú prospešné pre zdravie čriev. Môžu však pomôcť aj pri chudnutí? Čo sú vlastne probiotiká? Látky, ktoré podporujú rast prospešných… Čítaj ďaľej

Prírodné probioti

Ako sme spomenuli, probiotiká môžete prijímať v potrave – nachádzajú sa v kvalitných bielych prírodných jogurtoch gréckeho typu, v kvasenej kapuste, uhorkách, vo väčšom množstve ich obsahuje ázijská delikatesa kimchi, miso či fermentované sójové výrobky ako napríklad tempeh. Najjednoduchší spôsob, ako každý deň bez problémov získate ich potrebné množstvo, je užívanie výživových doplnkov.

Zatiaľ nie je jasné, ktorý z množstva kmeňov probiotických baktérií je najlepší, vyhráva ich kombinácia. K tým najlepšie hodnoteným však patria produkty obsahujúce špecifické baktérie Lactobacillus LGG, Bifidobacterium BB-12, Lactobacillus rhamnosus GG.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach