Od Lucie do Vianoc…

…každá noc má svoju moc! Tak hovorili naši starí rodičia, ktorí verili, že deň, keď má sviatok Lucia a tie, ktoré po ňom nasledujú, sú mimoriadne dôležité a magické. Napriek tomu, že podľa kresťanskej legendy Lucia pochádzala zo Syrakúz a zomrela ako martýrka okolo roku 300, legiend o nej, ale aj povier,  je oveľa viac.

Od Lucie do Vianoc

Podľa jednej z nich, Lucii už ako kresťanke vnútili pohanského ženícha, ktorého očarili jej nádherné oči. Ona však situáciu vyriešila tak, že si oči, ktoré on tak veľmi obdivoval, vylúpila a na miske ich vraj podala svojmu ženíchovi. Panna Mária ju však vraj zato odmenila ešte krajšími očami.  Práve na základe tejto legendy Luciu začali veriaci vzývať pri očných chorobách. Táto verzia sa však ujala najmä v románskych krajinách. Celkom v rozpore s týmito legendami sa medzi ľudom na Slovensku tradovalo, že Lucia bola najväčšia zo všetkých bosoriek, pretože keď ju hodili do plameňov a chceli ju spáliť, nezhorela, ale žila ďalej…

Cesnaková ochrana

Keďže strach zo stríg a ich narastajúcej moci bol v tomto období, keď noc bola oveľa dlhšia ako deň, veľmi veľký, dospelí i deti sa chránili pred zlými duchmi a silami jedením cesnaku, ktorý mal mať ochranný účinok. Či ich ochránil pred strigami, nevedno, ale určite ich ochránil  aspoň pred chorobami z nachladnutia alebo chrípkou. Takže  jedenie cesnaku rozhodne nebolo na škodu – aj keď namiesto zlých duchov a stríg zaháňalo choroby.  Mimochodom, konzumácia cesnaku, cesnakových hrianok alebo nátierok je v chladnom zimnom období veľmi obľúbená a vhodná aj dnes.

Od Lucie do Vianoc

Chcete vidieť bosorky?

Ten, kto bol presvedčený o tom, že je skutočne o čo stáť, začal si od Lucie do Štedrého dňa zhotovovať takzvaný luciový stolček. Musel byť celý z dreva a nesmelo byť na ňom ani jediného klinca, či železnej svorky. Ak človek, ktorý tento stolček zhotovil, sedel na ňom na polnočnej omši, videl vraj na vlastné oči všetky strigy za oltárom, alebo obrátené k oltáru chrbtom! 

Ak sa tak náhodou stalo, je viac než pravdepodobné, že takéto zistenie  poučenému  smrteľníkovi  veľmi na štedrovečernej pohode nepridalo.  Najmä vtedy, ak  podgurážený štedrovečernými lahôdkami a pijatikou zbadal medzi strigami vlastnú manželku alebo svokru…

Od Lucie do Vianoc

Potom mu už neostávalo iné, len uháňať  domov, aby ho strigy nedobehli a nezbili, alebo nebodaj ešte aj horšie. Pre istotu bolo treba za sebou sypať aj mak, lebo strigy ho vraj museli do posledného zrnka pozbierať. Ak si však predstavíme rozhnevanú manželku aj so svokrou, ktoré na vlastné oči vidia, ako na ne počas polnočnej omše vytriešťa oči vyplašenec z ich vlastného domu, ktorý navyše za sebou ešte aj rozsýpa po ceste všetok mak, ktorý našiel doma, netreba ani veľkú fantáziu na to, aby sme si domysleli, že sa doma premenia na strigy, ktorý mu v tom lepšom prípade nedovolia už viac piť!  Nuž, tomu sa hovorí riziko podnikania.

Oveľa jednoduchší spôsob, ako zistiť, kto je striga

Každý deň od Lucie až do Štedrého dňa bolo treba urobiť jeden zárez do kľučky na dverách. Potom už stačilo ísť len na polnočnú omšu a pozorne sa dívať okolo seba. Žena, ktorá mala podriapaný nos, bola striga! No a ešte jedno kúzlo, ktoré malo odhaliť strigu: Ak sa každý večer od Lucie do Vianoc pozriete večer do zrkadla, na Štedrý večer v ňom uvidíte strigu!  Preventívna dobrá rada: Odporúčame, aby ste sa do zrkadla radšej pozerali každý deň ráno a ak chcete byť cez Vianoce v pohode, určite na sebe trochu popracujte a starajte sa o svoj vzhľad. Ak prepadnete predvianočnému stresu, nebudete mať čas na seba, ale budete sa venovať len upratovaniu a pečeniu, je celkom pravdepodobné, že na Štedrý večer budete, jedovitá,  zničená a strapatá ako strigaJ

Predpoveď počasia na celý rok

Ak chcete vedieť, aké počasie bude po celý rok, zapisujte si do kalendára, aké bolo počasie každý deň od Lucie až do Vianoc. Každý deň totiž predstavuje jeden mesiac – od januára až po december. Premeny počasia počas dňa mali naznačovať, aké bude počasie v jednotlivých častiach toho-ktorého mesiaca.

Predvianočná  erotika

Myslíte, že nič také predsa nemohlo jestvovať? Ale áno! Na slovenských dedinách bolo ešte aj v sedemdesiatych rokoch zvykom, že po dedine chodili večer Lucky alebo Lucie. Boli to mladé ženy, celé zahalené do bieleho, ktoré chodili po domácnostiach a husacím krídlom v ruke vymetali kúty,, steny a niekedy so smiechom aj domácich. Niekedy chodievali mlčky, inde s vinšom, ale  v niektorých oblastiach Slovenska nakoniec  Lucky skončili v chalupe s mládencami, s ktorými sa do polnoci roztopašne zabávali. Po polnoci mládenci nanosili do chalupy slamu, rozložili ju na zem a spolu s dievčatami na nej prenocovali… Hovorilo sa tomu „vypriadaná noc“.

Od Lucie do Vianoc

Mimoriadne populárna bola a ešte aj dnes je medzi dievčatami a mladými ženami mágia, ktorá im umožňovala nazrieť do budúcna a zistiť, kto bude ich mužom. Jednou z metód bola aj tá, že dievča si napísalo na každý deň od Lucie do Vianoc lístoček s jedným mužským menom. Jeden lístoček ostal prázdny. Potom sa lístočky poskladali a zaviazali do batôžka z vreckovky, ktorý si bolo treba vložiť pod vankúš a vyspať sa na ňom. Každé ráno bolo treba jeden zložený lístoček vybrať a spáliť bez toho, že by sa vedelo, čo je na ňom napísané. Meno mládenca alebo muža, ktoré ostalo na lístočku na Štedrý deň, malo byť menom jej manžela. Ak dievčaťu na záver ostal prázdny lístoček, znamenalo to, že sa nevydá. Samozrejme, šikovné dievča  nenechalo nič na náhodu a nepísalo si na lístočky mená žiadnych ťulpasov, ale rúčich chlapov, čo by stáli za hriechJ

Jabĺčko od Lucie

V niektorých častiach Slovenska si mladé ženy veštili aj pomocou jabĺčka. Na Luciu hodili do nádoby s vodou jablko a každý deň sa v nej umývali. Na Štedrý večer si mladá žena zobrala jablko so sebou do kostola a cestou domov si z neho odhrýzala. Pritom bolo treba dávať pozor na to, či ide oproti nejaký muž a ako sa volá. Rovnaké meno mal mať aj budúci ženích. A ešte jedna „zaručená“ rada.  Od Lucie do Vianoc si každý deň treba odliať z čerstvo prinesenej vody (alebo napustenej z vodovodu) do špeciálnej nádoby.

Od Lucie do Vianoc
https://stock.adobe.com

Pred spaním na Štedrý večer si treba v takejto vode umyť tvár. Potom už stačí len zapamätať si svoj sen. Zjaví sa v ňom totiž tvár budúceho partnera. Iní tvrdia, že tvár svojho budúceho partnera uvidí mladý človek v nádobe s vodou po návrate z polnočnej omše. Vravíte, že takáto mágia vám naháňa strach a že sa bojíte, aby ste vo sne, alebo vo vode nevideli obraz niekoho, koho by ste nechceli? Tak vezmite všetky kúzla do vlastných rúk a namiesto pozerania do vody užite si vodu úplne iným spôsobom. Napríklad vo voňavom kúpeli s milovaným mužom podľa vlastného výberu. A namiesto pozerania do vody si krásne a dlho pozerajte do očí. A bude vám nádherne…!