Hovoriť NIE bez výčitiek

Nezáleží na tom, ako sú slová mienené. Záleží na tom, ako ich pochopia druhí.

Toto je jedno zo základných komunikačných pravidiel. Máva na svedomí, že niekedy je pre nás ťažké hovoriť nie bez výčitiek. Klienti mi rozprávajú, že je pre nich jednoduchšie povedať nie, keď ho môžu zabaliť do priateľskej „vaty“. Môže pomôcť, aj nemusí. Závisí to od toho, ako dobre máte hovorenie nie natrénované. Dá sa to totiž učiť a výčitky eliminovať. 

Ako odmietať?

Uvedomiť si, že neodmietate žiadateľa osobne, len jeho prosbu či požiadavku. Hodí sa na to diplomacia, ktorá zasiahne práve „tú vec“, a nie človeka. Jedna odborníčka to nazvala rétorický „dvojplošník“: áno k osobe, nie k veci.

Postup je nasledovný:

?Než niečo poviete, vložte medzi slová krátku pauzu, sústreďte sa a uvedomte si, o čo vám naozaj ide. Ak zistíte, že chcete povedať nie, potom si v duchu dajte dovolenie urobiť to.

?Pri všetkej diplomacii si dajte záležať, aby vaše nie bolo počuť.

Diplomatický prebal odmietnutia

Na inšpiráciu niekoľko diplomatických formulácií, ktoré vyjadrujú, že rešpektujete svoj náprotivok, ale súčasne hovoríte nie tomu, čo od vás chcú tí druhí:

?“Viem si predstaviť, že v tej veci potrebuješ pomoc. Ja ti cez víkend nepomôžem, pretože už mám na oba dni program.“

?“Je pre mňa ťažké povedať to, pretože sa ťa v žiadnom prípade nechcem dotknúť. Rozhodla som sa, že už sa s tebou nebudem stretávať.“

?“Áno, z vášho pohľadu je to určite jedinečná šanca. Ja to ale vidím inak, a preto odmietnem. Vďaka za ponuku.“

Do každodennosti

Nemusíte svoje NIE obaliť do podrobného vysvetľovania. Príliš veľa slov pôsobí dojmom, že sa snažíte ospravedlňovať. To je pre vášho partnera v rozhovore dôvod, aby proti vášmu odmietnutiu vznášal výhrady. Za dlhým vysvetľovaním je často nádej, že vás druhí pochopia a vaše odmietnutie budú akceptovať. Nie je však dôležité, aby dal niekto iný vášmu odmietnutiu požehnanie. V takýchto situáciách sa potrebujete spoľahnúť na svoj vlastný rozum a pocity. Oni vedia, čo potrebujete. Hlavne, vyjsť v ústrety najskôr sebe, až potom ľuďom okolo seba. Keď je poradie opačné, zlostí vás, že ste zase raz nepočúvali to, čo je dôležité pre vás.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach