Nezraňovať slovami

Kto z vás si z detstva pamätá, ako mu rodičia prízvukovali, že keď bude dobrý, budú ho mať ľudia radi?

Snažili sme sa, ako to len šlo. Vyrástli sme a zistili, že to nie je celkom dobrá stratégia. Vyhovieť všetkým je zbytočná námaha, nedá sa to. Aj keď si neraz myslíme, že by sme s tým mali vedieť čarovať, lebo sme tlačení očakávaniami. Mám lepší tip, ako si získať ľudí a zostať rešpektujúcimi voči sebe – strážte si, aby ste nezraňovali slovami. Vďaka tomu budete obľúbení a vyhľadávaní spoločníci. A samých seba budete mať radšej.

Nezraňovať slovami

Počúvanie s úctou

Keď som prvý raz čítala príbeh o troch sitách, mala som silný aha moment a hovorila si, že sa to chcem naučiť. Niekedy sa mi to darí lepšie, inokedy je priestor na zlepšovanie sa. Zakaždým, keď si chcem pripomenúť, čo znamená v realite rešpekt, „zájdem za Sokratom“. Toto je ten príbeh:

Jedného dňa prišiel k Sokratovi akýsi rozčúlený človek: “Počul si už, Sokrates, čo urobil tvoj priateľ? Musím ti to ihneď povedať.”

“Moment,” prerušil ho mudrc. “Preosial si to, čo mi chceš povedať, cez tri sitá?”

“Cez tri sitá?” prekvapene sa opýtal ten človek.

“Áno, áno, cez tri sitá. Prvým sitom je pravda. Preskúmal si, či všetko, čo mi chceš povedať, je naozaj pravda?”

“Nie, len som to počul a…”

“Tak teda si to zaiste preosial cez druhé sito, ktorým je dobro. Je to, čo mi chceš povedať, keď už nemôžeš dokázať, že je to pravda, aspoň dobré?”

Ten druhý váhavo odpovedal: “Vôbec nie, práve naopak…”

“Aha!” prerušil ho Sokrates. “Tak použime ešte tretie sito a pozrime sa, či to, čo mi chceš povedať a čo ťa tak rozrušilo, je potrebné!”

“Potrebné to veru nie je…”

“Teda,” usmial sa mudrc, “keď to nie je ani pravdivé, ani dobré, ani potrebné, radšej na to zabudni a nezaťažuj tým ani seba, ani mňa!”

Aplikačné odporúčanie

Keď sa budete chcieť vyjadrovať starostlivo, úctivo a uvedomelo, a byť si vedomí následkov svojich slov, spomeňte si na tri otázky:

? Je to pravda?

? Je to potrebné?

? Je to láskavé?

Rýchla a ľahká selekcia. Vaša pozornosť pôjde smerom, kde to bude mať zmysel. Nevyplytváte ju na to, aby ste niečo predpokladali, dohadovali sa a domnievali. To vie narobiť zbytočné patálie a vyvoláva to negatívne emócie, ktoré zraňujú.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk