Ako sa vyhnúť zbytočným chybám

Jediná skutočná chyba je tá, z ktorej sa nič nenaučíš! Keď ste mali v detstve šťastie, vypočuli ste si často takúto podporu. Keď nie, tak vás chyby dokážu ničiť, lebo máte pocit, že zlyhávate.

zbytočným chybám

Ľudské rozhodovanie funguje v dvoch rovinách – racionálnej a inštinktívnej. Obe sa striedajú, ako keď prepínate svetlá v aute. Robíte chyby vo chvíli, keď konáte v jednej rovine, ale vaše myšlienky sú v tej druhej. Preto je také ťažké eliminovať niektoré typy správania vedúce k chybám: domnievate sa, že konáte racionálne. V skutočnosti sa však riadite intuíciou. Funguje to aj opačne – keď urobíte chybu, často ju zdôvodňujete nesprávne.

Ako na chybovosť

Spísala som niekoľko odporúčaní, ktoré dokážu chybovosť eliminovať. V prípade, že to možné je. Absolútne spoľahlivý návod neočakávajte – chyby sú učiace sa skúsenosti, potrebujeme ich. Niektoré sú však zbytočné, najmä, ak sa opakujú, a my sme stále nepochopili ich odkaz.

V hre sú aj naše „prednastavenia“, ktoré nás vháňajú do neefektívnych vzorcov správania:

  • Zaslepujú nás zvyky a prílišné sebavedomie, a zväzuje nás chabé porozumenie vlastným limitom.
  • Žmurknutím oka posúdime, či je niekto poctivý a sympatický, a nevšimneme si, aká tabuľa visela nad dverami, do ktorých sme vstúpili.
  • Dáme na prvý dojem a máme silnú averziu voči čítaniu návodov na použitie.

Ako byť odolnejší voči chybám?

Meňte zvyky

Dôležité je nerobiť všetky veci stále rovnako. Zvyk je náš veľký priateľ, šetrí nám čas a duševné úsilie. Môže však zničiť schopnosť vyrovnať sa s novými situáciami, lebo redukuje podnety a vyrába šablóny. Flexibilitu a frustračnú toleranciu trénujeme tým, že sa vystavujeme novým zážitkom a prekračujeme komfortnú zónu.

Spomaľte

Počet úkonov, ktoré ste schopní vykonávať odrazu, je obmedzený. Čím viac ich robíte, tým väčšia je šanca na chybu. Postupnosť v robení vecí je efektívnejšia, než snaha urobiť čo najviac naraz. Multitasking je mýtus, aj keď sa to pokúšate vyvrátiť.

Pátrajte po štandarde, nie po výnimočnosti

Pri rozhodovaní často dôverujete zaujímavo podaným informáciám. Radi veríte „skutočným“ svedectvám tých, ktorým sa napríklad podarilo schudnúť. Následkom toho sa často rozhodnete zle. Referencie vám prekrývajú zdravý úsudok, lebo prestávate pátrať po hodnovernejších údajoch.

Strážte si spánok

Nedostatok spánku ovplyvňuje nielen fyzické a mentálne výkony, ale aj náladu. Dokonca aj mierna spánková deprivácia môže mať rovnaký efekt ako riadenie pod vplyvom alkoholu. Zvyšujúca sa únava zvyšuje ochotu riskovať.

Buďte šťastní

Šťastní ľudia bývajú vynaliezavejší a menej náchylní k chybám. Pocit šťastia zvyšuje schopnosť kombinovať záležitosti novým spôsobom a lepšie chápať súvislosti. Ľudia v dobrej nálade sa rozhodujú rýchlejšie, a celý proces si užívajú viac, než tí mrzutí.

Preventívne opatrenia

Pozor na tlak

Nemáte priestor a čas na rozmyslenie. Je to zradné a nebezpečné. Pravdepodobnosť zlého rozhodnutia prudko stúpa. Rozhodovanie pod tlakom je rozhodovanie v nepohode a napätí.

Pozor na nerozumnú túžbu či nutkavú potrebu

Po niečom veľmi túžite. Myslíte si, že vďaka tomu budete šťastnejší, dosiahnete úspech alebo sa váš život zásadne zmení. Pri hľadaní rýchlej cesty hrozí viazanie sa na nevýhodné dlhodobé záväzky.

Pozor na manipuláciu

zbytočným chybám

Presviedča vás niekto, že vie, čo je pre vás dobré a  rozhoduje za vás? Buďte v strehu, lebo nikto nevie lepšie, ako vy sami, čo je pre vás dobré. Iba ak prevezmete zodpovednosť za svoj život a prestanete očakávať, že tí druhí za vás veci nejako vyriešia, budete schopní robiť dobré rozhodnutia.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

https://www.facebook.com/lifekoucing.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach