Koronavírus – je dôvod na paniku?

Terapeut Miroslav Haranta radí: Nepodliehajte panike, čítajte informácie iba z relevantných zdrojov, vyhýbajte sa negatívnym ľuďom, buďte láskaví k sebe aj ostatným a denne tancujte.

Koronavírus
https://www.shutterstock.com

Prístup k informáciám je skvelá vec, no v niektorých prípadoch, ako je aj súčasný stav, to môže byť deštrukčné. Celý problém vzniká tým, že nie každý má v záujme šíriť dobro, a ak máme nastavenie, že veríme v dobro ľudstva, tak nefiltrujeme správy, ktoré sa k nám dostávajú a tým dôverujeme nesprávnym informáciám. Ďalší dôvod je strach. Strach z nepoznaného, čo je práve aj tento vírus.

Na ďaleko horšie vírusy a problémy sme si už nejako zvykli a akceptovali, no toto je nové a nepoznané. Ťažko sa dá predsa pripraviť na nepoznané a to spôsobuje stratu kontroly nad situáciou a naším životom. A to má za následok prehlbovanie strachu a paniky. Je potrebné, aby sme prestali byť súčasťou tejto paniky a vyhli sa jej podnecovaniu a to nezdieľaním obsahu, ktorý nie je overený.

Nečítať a nepočúvať správy typu „jedna baba povedala“, ani keď to začína „Toto je preložené od lekára z Talianska…“ „Toto je z Univerzity… a ibuprofen zabíja..“ „Armáda zavrie Bratislavu…“  Už viacerých šíriteľov týchto poplašných správ hľadá polícia a hrozí im trestné stíhanie.  Ak by to boli fakty, tak by prichádzali z relevantných zdrojov a nie ako senzácia, ktorú nám preposlal niekto na sociálnych sieťach. Všetky tieto správy podnecujú strachy a paniku, a čím viac ľudí je toho súčasťou, tým to má väčší dosah na nás ostatných.

Ide o napojenie sa na kolektívne vedomie

Možno ste si všimli, že aj napriek tomu, že ste sa snažili ostať nad vecou, tak niektorí ľudia alebo správy vás začali nahlodávať a spúšťali vo vás paniku. Nie je najľahšie následne z toho vystúpiť a nepridať sa k tej mase ľudí. Začali ste sa cítiť vylúčený, opustený, bezmocný, plný strachu a úzkosti.

Prečo je to tak? Vysvetlenie je jednoduchšie, ako sa zdá: Ide o napojenie sa na kolektívne vedomie, ktoré vzniklo práve ľuďmi, ktorí začali panikáriť ohľadom tohto vírusu. Je ľahké sa v tom stratiť a začať následne šíriť paniku a strachy ešte viac a začať tvoriť konšpiračné teórie, ktoré sa nám zdajú pravdivé, pretože máme podporu tejto energie kolektívneho vedomia.

Ako z toho vystúpiť a nenechať sa vtiahnuť?

Práve tým, že sa vyhneme vyššie popísaným informáciám a negatívnym ľuďom. Namiesto toho si pozrime informácie od odborníkov v tejto oblasti a to nám pomôže meniť perspektívu a opäť pomôže vytvoriť si nadhľad.  Dôležitý je pohyb, aspoň desať minút denne tancujte, tento pohyb zvýši serotoním a dopamín,  čím sa budete cítiť ľahšie a uvoľnenejšie.

Najväčší problém, ktorý z toho plynie, je stres, pod ktorý nás to dostáva. Naše telo začína okamžite reagovať a pripravuje sa na útok. Zmobilizuje sa všetko, čo sa má, vrátane našej imunity, ktorá je v pozore „na nohách“ a čaká na útok. No ten neprichádza. Naše telo nie je uspôsobené na to, aby tento stav udržovalo dlhodobo, čo má za dôsledok, že náš imunitný systém „padá z nôh“ od únavy a tým sa stávame náchylní na útok všetkého, čo by dovtedy nebolo problémom pre našu imunitu.

Vírus je inteligentná bytosť a chce prežiť

Ak by sa všetci ľudia upokojili a prestali mať stres, počet chorých by rapídne klesol, taktiež aj počet infikovaných. Vírus je inteligentná bytosť s vlastným nastavením a ako každá živá bytosť chce prežiť. Keďže vírus nevie prežiť bez hostiteľa, je pre neho kľúčové, aby sme žili, pretože ak zomrieme, zomrie aj on. Doteraz nebol ani jeden prípad, kde by zdravý človek napadnutý týmto vírusom zomrel. Dokonca je stále viac prípadov, keď sa ľudia vo vyššom veku vyliečili bez problémov. Napríklad v Číne je najstaršia vyliečená 103-ročná žena, ktorej sa to podarilo za šesť dní. Tak načo tá panika?

Stále platí fakt, že je to pre nás nový a tým neznámy vírus. Určite je dôležité brať ohľad na starých a hlavne chorých ľudí, no bez paniky. Keďže vytváraním paniky vťahujeme aj starých a chorých ľudí do tohto kolektívneho vedomia a tým negatívne ovplyvňujeme ich už aj tak slabú imunitu a ich psychický stav.

Najviac by sme si všetci navzájom pomohli láskavosťou voči sebe, dôverou, že to dobre dopadne a podporovaním sa navzájom.

Nezabúdajme, že sme tu na tejto zemi všetci spolu prepojení a ten vírus nám to krásne ukazuje a pripomína.

Miroslav Haranta

Miroslav Haranta
Miroslav Haranta

Je terapeut, lektor a spisovateľ. Pracuje s klientmi na ich osobnom rozvoji a objavovaní samých seba, liečbe chorôb, strachov, odstraňovaní tráum a bolestí. Aby boli zmeny trvalé, pracuje s nimi najmä cez ich podvedomie, kde ich rôznymi nástrojmi zbavuje starých negatívnych a častokrát hlbokých presvedčení. Venuje sa problematike ženskej zraniteľnosti, vzťahov, výchove detí, ako viesť šťastný a naplnený život.

Prednáša na univerzitách, školách a konferenciách. Organizuje unikátne workshopy psychologickej typológie osobnosti pre širokú aj odbornú verejnosť – ENNEAGRAM, ktorý prináša zlepšenie  vzťahov, pohľad na zmysel života, seba, porozumenie a naplnený život. Je certifikovaným lektorom pre výučbu terapeutickej metódy ThetaHealing© na Slovensku aj v zahraničí.

V rámci firemného koučingu školí a prednáša na témy ako vedomá komunikácia, komunikačné  a manažérske zručnosti, hodnoty, vzťahy, práca s emóciami a emocionálnou inteligenciou, cielená motivácia, rast, otvorenie sa vlastnému potenciálu a ďalšie.

Zo svojich terapeutických a vlastných životných skúseností napísal knihu s názvom “Olívia, časť prvá” – o žene, jej vnútornom a myšlienkovom a emočnom prežívaní života. O limitoch, bolestiach, strachoch, či fóbiách, ktoré nám v živote tak veľmi ubližujú. Touto knihou pomáha čitateľovi odhaliť skryté nespracované spomienky a emócie.

Niekedy sa vás dotkne tak hlboko, že reakcia na knihu alebo postavu vyvolá hnev, odpor, odsúdenie. No v skutočnosti sa len dotkla nejakého ublíženia alebo problému, ktoré si držíte v sebe a nechcete priznať. Jediná možnosť, ako odhaliť, prečo sme mali takú reakciu, je pozrieť sa dostatočne hlboko do seba a odhaliť, prečo sa nás to dotklo a čo vyvolalo takú reakciu. Mnohokrát budete prekvapení, čo objavíte.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach