Chren ako elixír zdravia

Máte radi chren?

Počuli ste už také slovenské príslovie, ktoré hovorí, že „Kto má dobrú ženu, navarí mu z chrenu“? Isté je, že koreň chrenu dedinského sa pestuje vo východnom Stredomorí už vyše 3 500 rokov a jeho liečivé účinky poznali odpradávna nielen naši predkovia, ale využívame ich aj my. Napriek tomu, určite nezaškodí tak trošku si ich pripomenúť, aby sa nezabudlo na účinky rastliny, ktorú právom možno považovať za náš ženšen. Svojím vzhľadom môže pripomínať burinu, rastie takmer kdekoľvek a je nenáročná, ale jej vplyv na naše zdravie je fantastický!

Chren
stock.adobe.com

Mnohoraké účinky

Chren

Už naše staré mamy veľmi dobre poznali veľmi priaznivé účinky chrenu pri problémoch dýchacích ciest a pre chorobách z nachladnutia. Chren má antibakteriálne účinky a uvoľňuje dutiny. Podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla, pôsobí preventívne na niektoré ochorenia spôsobené vírusmi a hubami. Jeho účinky sú známe aj pri liečení reumatických problémov a artrózy, prináša úľavu pri bolestiach kĺbov a svalov a pomáha aj pri problémoch v ústnej dutine. Chren je aj cennou zásobárňou vitamínov, pretože okrem vysokého obsahu vitamínu C má v sebe aj vitamín B1, B2, B6, B9, ďalej provitamín A a okrem toho aj cenné minerály: draslík, horčík, meď, železo, vápnik, fosfor a síru.

Pestovanie i uskladnenie je jednoduché

Chren

V mnohých prípadoch chren rastie (tam, kde chce) nadivoko, ale môžeme si ho aj zasadiť – z bočných výhonkov koreňa chrenu si na jar narežeme odrezky, ktoré by mali byť široké aspoň 2 cm. Pripravené odrezky sadíme do hriadok do hĺbky asi 30 cm, pričom odrezky by sme mali sadiť do hriadky asi do uhla 45 stupňov, pričom vrcholec odrezku by mal byť tesne pod povrchom. Občas polejeme, ale nie veľmi často – len tak, aby sa chren ujal. Na jeseň už môžeme zbierať úrodu chrenu. Sadiť však môžeme, samozrejme, aj na jeseň. Ak chceme, aby nám chren na tom istom mieste rástol aj niekoľko rokov, zasadíme odrezky do hriadky naplocho, prihrnieme zeminou a mierne pritlačíme. Ak sa nám rastlina takto ujme, v prvom roku vyrastú listy a na ďalší rok môžeme zbierať úrodu chrenu.  Chren obľubuje slnečné stanovište alebo polotieň. Na zimu ho uskladňujeme v pivnici v debničkách, či vedrách, do ktorých ho uložíme nastojato a prihrnieme pieskom. Aby bol stále ako čerstvý, raz za mesiac ho trochu polejeme, aby nepresychal.

Liečivá nátierka proti chrípke:

Chren

V období nachladnutí a chrípok je výborná a veľmi chutná nátierka  z chrenu: V miske si vymiešame 6 polievkových lyžíc chrenu, 150 g smotanového syra, 120 g nastrúhaného syra (môže byť ementál, alebo iný syr), 100 g syra s modrou plesňou a 2 polievkové lyžice nasekanej petrželenovej vňate. Všetko dôkladne vymiešame alebo vyšľaháme a nakoniec pridáme ešte 150 ml vyšľahanej šľahačky a zľahka premiešame. Ak chceme, yb nátierka bola ešte pikantnejšia, môžeme pridať aj 2 alebo viac strúčikov prelisovaného cesnaku.

A ešte jedna liečivá nátierka proti chrípke…

Vymiešame alebo vyšľaháme 100 g jemného tvarohu, 100 g nátierkového masla, 2 polievkové lyžice chrenu a 30 g mletých orechov. Orechy môžeme do nátierky pridať aj nasekané a ak chceme, aby nátierka bola ešte lahodnejšia, môžeme ich aj nasucho opražiť.

Trápi vás kašeľ?

1 polievkovú lyžicu jemne nastrúhaného chrenu zmiešame s troma lyžicami medu. Užívame 3-krát denne po jednej lyžičke.

Bolia vás kĺby?

4 polievkové lyžice tvarohu zmiešame so 4 lyžicami nastrúhaného chrenu a túto zmes nanesieme na postihnuté miesto vo vyššej vrstve. Potom prikryjeme fóliou a necháme pôsobiť 10 minút. Opakujeme po dobu 10 dní.

Hnevajú vás boľavé afty?

Nastrúhame 50 g čerstvého chrenu, pridáme 15 g semien kôpru a 1 polievkovú lyžicu mäty. Toto prelejeme pollitrom vriacej vody a necháme vylúhovať po dobu 20 minút. Potom precedíme a týmto liečivým vývarom si niekoľkokrát denne vyplachujeme ústa.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach