Môj život bez lepku

Ešte pred pár rokmi by mi ani nenapadlo, že nie som úplne zdravá. A rovnako tak som si pred niekoľkými rokmi myslela, že zdravý je aj môj syn. A že naoko menšie, ale postupne čoraz väčšie a nepríjemnejšie zdravotné problémy, ktoré nás občas potrápili, sú náhodné a že skôr či neskôr pominú, pretože sme asi urobili nejakú diétnu chybu… Dnes už viem, že naše zdravotné problémy majú spoločného vinníka – lepok. Kvôli nemu nás v uplynulých rokoch potrápili rôzne zdravotné problémy, s ktorými sme si nevedeli rady my a dosť dlho ani odborníci.

A potom to prišlo: Zistilo sa, že sme obaja alergickí na lepok!

Viem, že po celý život budeme odkázaní na bezlepkovú diétu, ale dobrá správa je, že keď sme prešli na tento spôsob stravovania, naše zdravotné problémy sa postupne začali riešiť a ubúdať. Vôbec to však nebolo také jednoduché – u syna prišlo zlepšenie rýchlejšie, u mňa to trvalo dlhšie. 

Môj život bez lepku

Záhadné problémy nemali konca

Keď sa zamyslím nad tým, kedy a ako sa moje problémy s intoleranciou lepku začali prejavovať, prvé symptómy siahajú veľmi ďaleko. Konkrétne do čias mojej materskej dovolenky.  Čoraz častejšie sa u mňa začali prejavovať problémy s trávením. Napriek tomu, že som si dávala pozor na to, čo zjem a s jedlom, ani jeho množstvom som to nikdy nepreháňala, trápilo ma pálenie záhy. A to som si v tehotenstve užila až-až.

Prekvapilo ma, že aj tieto problémy pretrvávali nielen po pôrode, ale aj po materskej dovolenke. Veľmi často ma trápila nevoľnosť a ďalšie problémy s trávením, napriek tomu, že som nejedávala mastné, ani ťažké jedlá. Keďže však aj moja mamina mávala už od mladosti problémy so žalúdkom a keď som bola ešte dieťa, vytrpela si kvôli tomu aj veľa nepríjemných vyšetrení a pobytov v nemocnici, povedala som si, že určite som to zdedila po nej.

Samozrejme, v tých časoch ešte nikto nechyroval o tom, že by takéto problémy mohla vyvolávať neznášanlivosť lepku. Mamine  pred rokmi teda diagnostikovali, že má vážne problémy s pankreasom a s váhou asi 38 kíl ju po všetkých útrapách pustili z nemocnice s tým, že musí po celý život držať prísnu diétu… 

Samozrejme, nie bezlepkovú – o tej vtedy u nás ešte nikto netušil. Poriadne sme sa s tým vytrápili, pretože moja mamina bola veľmi zoslabnutá. Aj napriek veľmi prísnej diéte mávala problémy s trávením a nemohla pribrať na váhe. Vlastne, mala vytipovaných iba zopár potravín a jedál, ktoré mohla jesť a po ktorých jej nebolo zle. Situácia bola veľmi vážna a boli chvíle, keď to vyzeralo naozaj veľmi zle…

Smutné veci, ktoré mi prišli do života

Aby som však dlho nerozpisovala všetky problémy, ktoré sa začali kopiť, postupom času som sa musela zmieriť aj s tým, že moja túžba po ďalšom dieťatku ostane nenaplnená, pretože opakovane som niekoľkokrát potratila. Nikdy sa neprišlo na to, čo je dôvodom. 

Napriek tomu, že moje prvé tehotenstvo prebiehalo úplne normálne, ďalšie už mali veľmi smutný koniec. Lekári boli bezradní. Vyšetrenia nepoukazovali na žiadnu vážnu príčinu. Tešila som sa teda z toho, že mám aspoň jedno dieťa a že je zdravé. Napokon sa však ukázalo, že práve prostredníctvom môjho syna sme zistili, že náš nepriateľ je lepok. Aj syn mával problémy s trávením a neskôr sa k tomu pridružili kožné problémy, na ktoré nezaberala žiadna kozmetická starostlivosť.

Začali sme sa teda tomu viac venovať a zistilo sa, že príčinou je lepok! Trápil nás oboch a ako sa ukázalo, vytrápil aj moju maminu. Keďže sme však dlho nepoznali príčinu, u mňa sa začali problémy hromadiť. A ako by to všetko ešte nestačilo, veľmi mi začali vypadávať vlasy, ktoré som vždy mávala krásne, lesklé a husté.

Vyhlásili sme teda boj proti lepku a od základu sme zmenili svoje stravovanie. A postupne sa začali dostavovať vytúžené výsledky – po dvoch mesiacoch bezlepkovej diéty sa synovi problémy s pleťou úplne vytratili a bez akejkoľvek špeciálnej kozmetickej starostlivosti ju zrazu mal úplne čistú a hladkú ako bábätko. U oboch  sa vyriešili aj problémy s trávením, moje vlasy sa zotavili a prestali mi vypadávať a vyriešilo sa plno zdravotných problémov, ktoré ma dovtedy trápili.

Môj život bez lepku

Spočiatku to nebolo jednoduché…

Na bezlepkovú diétu sme prešli doslova zo dňa na deň. Nahromadila a preštudovala som si všetku potrebnú literatúru, nakúpila bezlepkovú múku, chlieb a iné potrebné veci, ktoré pred pár rokmi ešte neboli takou samozrejmosťou ako dnes. Mimochodom, aj dnes je s výberom takýchto potravín ešte v mnohých obchodoch problém.

„Bezlepkár“ si jednoducho nemôže kúpiť a zjesť čokoľvek na zahnatie hladu. Jednoducho musí byť pripravený na to, že keď príde hlad, musí mať pripravené niečo, čo môže zjesť a čo mu neuškodí. Dospelý človek na také veci myslí a vie sa zariadiť, ale u detí je to ťažšie…

A tak si aj môj syn, ktorý miloval čerstvé pečivo z obchodu, musel zvyknúť na bezlepkovú alternatívu z obchodu, alebo to, čo sme doma upiekli. Spočiatku nebol v obchodoch veľký výber a ,mnohé z toho, čo bolo v ponuke, zase nebolo chutné. Aj kvôli tomu som začala oveľa viac piecť ako v minulosti, pretože – ako to už býva – jedlá z múky sa nám žiadali najviac.

Naučila som sa teda používať rôzne bezlepkové múky a dnes je situácia taká, že mnohé bezlepkové koláče a špeciality chutia oveľa lepšie ako z klasickej múky, takže si na nich bez problémov pochutná celá rodina i priatelia a nikto nemá pocit, že by to malo nejakú zvláštnu chuť – naopak, je to lepšie a jemnejšie.

Samozrejme, bezlepkovú múku, či strúhanku používam aj na prípravu všetkých jedál – takže celkom pokojne si môžeme dožičiť palacinky, placky, rezne, či iné pochúťky. Život s bezlepkovou diétou je síce zložitejší, ale dá sa to zvládnuť. Pokiaľ ide o našu rodinu, ukázalo sa, že k nám – bezlepkárom – pribudol, po rokoch zdravotných problémov, aj môj brat.

Čo je to lepok a ako sa dostáva do nášho tela?

Lepok je druh proteínu, bielkovina, nachádzajúca sa v pšenici, raži alebo jačmeni. Do nášho tela sa dostáva celkom jednoducho – konzumáciou chleba, pečiva, cestovín, či iných jedál z uvedených obilnín. Horšie je však to, že pri intolerancii  lepku nestačí vyradiť len zmienené obilniny a jedlá z nich. Lepok je totiž obsiahnutý aj v celom rade potravín, kde by ste jeho prítomnosť nepredpokladali. Napríklad v mnohých údeninách, syroch, horčici, kečupe, kypriacich práškoch do pečiva, či v zmrzline!

Za alergiu alebo citlivosť na lepok sa považuje alergická reakcia v tráviacom trakte. Celiakia je zdedené autoimunitné ochorenie, pri ktorom lepok vyvoláva zápaly v črevách a v dlhodobom horizonte poškodzuje tenké črevo. Popri tých, ktorým bola diagnostikovaná celiakia alebo alergia na lepok je tu však aj značne veľká skupina ľudí s neceliakálnou gluténovou senzitivitou – títo ľudia majú určitý druh precitlivenosti na lepok a lepok im robí ťažkosti.

Nebola im však diagnostikovaná celiakia, ani alergia na lepok. Či už ide o celiakiu, alebo neznášanlivosť lepku, oboje dokáže spôsobiť nemalé problémy, a to nielen v detstve, ale aj kedykoľvek počas dospelosti – prepuknúť totiž môže prakticky kedykoľvek.

Zdravotné komplikácie, ktoré by mohli poukazovať na to, že neznášate lepok

Ochorenie- chameleón, ako sa celiakia prezýva, nám často uniká pomedzi prsty aj preto, že sa prejavuje u každého rozdielne a v niektorých prípadoch dokonca prebieha aj bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. A tak nepodceňujte ani tie najmenšie príznaky, ktorých môže byť až 200 a počúvajte svoje telo. Čo všetko môže spôsobovať lepok, ako ovplyvňuje naše životy, aké môžu byť príznaky a aká je cesta k plnohodnotnému a spokojnému životu bez lepku odhaľuje kampaň “Máj – mesiac bez lepku”. Získajte viac informácií a zadarmo konzultujte svoje zdravie na webe www.dobrebezlepku.sk.

Môj život bez lepku

Ak si po prečítaní tohto príbehu uvedomíte, že aj vás dlhodobo trápia rôzne zdravotné problémy, na ktoré zatiaľ nemáte vysvetlenie, tu je zopár príznakov, ktoré by mohli poukazovať na to, že možno aj vy máte problémy s intoleranciou lepku.

Sú to:

🌾Opakujúce sa bolesti hlavy a migrény – najmä krátko po konzumácii jedla s lepkom, tráviace problémy (nadúvanie, pálenie záhy, kŕče v brušnej dutine, hnačka, či zápcha),

🌾Chronická alebo drlhotrvajúca únavy, emocionálne a duševné zmeny (pocity úzkosti a beznádeje, panika!,

🌾Rôzne kožné problémy (akné, ekzémy, psoriáza a rôzne dermatitídy), problémy s vlasmi, nechtami a pokožkou,

🌾Bolesti, zápaly a opuchy kĺbov,

🌾Problémy so zubami,

🌾Poruchy koncentrácie,

🌾Autoimunitné choroby,

🌾Neplodnosť, opakované potraty a mnohé iné.

„Bezlepkárov“ je viac ako si možno myslíme…

„Na Slovensku, na základe sčítavania dispenzarizovaných pacientov s celiakiou v gastroenterologických ambulanciách trpí dnes celiakiou takmer 20-tisíc ľudí. Predpokladá sa však, že medzi nami chodí ešte minimálne raz toľko stále nediagnostikovaných pacientov. Je preto nesmierne dôležité, aby sa ľudia nebáli diagnostiky a v prípade ťažkostí určite navštívili odborníka. Včasná diagnostika tak zabráni možným neskorším komplikáciám, ktoré s nezistenou, alebo neskoro zistenou celiakiou môžu súvisieť.“ hovorí MUDr. Jarmila Kabátová, PhD., detská gastroenterologička z Piešťan a členka Pracovnej skupiny pre celiakiu na Slovensku.

Môj život bez lepku

Urobte si orientačný test a zaregistrujte sa na www.dobrebezlepku.sk.

Možno aj vám teraz napadá, že váš organizmus predsa len vykazuje niektoré odchýlky, ktoré vám síce už začali pripadať normálne, no u zdravého človeka sa v takej miere rozhodne nevyskytujú. Žiadne obavy – nemusíte hneď utekať k lekárovi! Na začiatok vám pomôže webový portál www.dobrebezlepku.sk. kampane Máj 2018 – mesiac bez lepku. Môžete si spraviť svoj vlastný orientačný test, ktorý vám napovie, do akej miery ste ohrozený lepkom. No hlavne sa môžete prihlásiť na bezplatnú telefonickú konzultáciu s odborníkom na výživu, ktorý vám odpovie na všetky vaše otázky.

Môj život bez lepku
Pozor, súťaž!

Chcete sa otestovať a súčasne vyhrať hodnotné balíčky s bezlepkovými výrobkami značky Schär? Kliknite na www.dobrebezlepku.sk  a ak sa máte záujem otestovať, zaregistrujte sa a vyplňte online dotazník. V každom prípade si však dotazník pozorne prečítajte. Skrýva totiž správnu odpoveď na súťažnú otázku. Troch z vás odmeníme balíčkami s bezlepkovými produktami značky Schär.

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!

[poll id=“225″]

Tipy na jedlá bez lepku:

1.Vidiecka polievka

2. Cícerová polievka s cestovinami

3. Hranatý chlieb

4. Pizza so zemiakmi

5. Oblačno s možnosťou vajec

6. Tekvicové ravioli

7. Lososový burger so sezamom

8. Mangovo-tvarohová torta

Výhercovia:

  1. Eva Begová
  2. Monika Kopecká
  3. Zuzana Berešová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach