Prokrastinujete? Robíte dobre!

Ste preťažení?

Nie je to hanba, je to „normálnosť“ 21. storočia. Očakáva sa od nás, že budeme špecialisti prinajmenšom na všetko. Ako inak sa svižne a bez veľkých šrámov prepletať húštinou tlakov a možností všedného dňa? Prokrastinácia, čiže odkladanie vecí na neskôr, je často následkom prehnaných požiadaviek okolia. Keď prokrastinujete, v podstate potláčate príliš mnoho rôznych žiadostí. Robíte dobre, lebo nedá sa vyhovieť každému a všetkému. Otázkou je, či to robiť dočasne alebo dlhodobo, aby sme si nevyrobili ďalšie problémy.

Prokrastinujete

Čo to je za „chorobu“, keď prokrastinujete

Nemusíte si zúfať, otáľanie alebo odsúvanie vecí na neskôr je viac zlozvyk, ktorý ste si v priebehu života osvojili, než vrodená vlastnosť. Dá sa s tým niečo robiť. Hlavne v prípadoch, kedy je to pre vás zaťažujúce a oberá vás to o veľa energie. Optimálne prokrastinovať rovná sa byť menej vystresovaní, s väčšou kontrolou nad vlastným životom. Dá sa na tom ušetriť aj nejaký ten čas. Tajomstvo prekonávania otáľania spočíva v uvedomení si, ako sa v danej situácii správate. Aké zdôvodnenie si pre odloženie vymyslíte a ako sa sami pred sebou, aj pred okolím ospravedlníte.

Päť najčastejších foriem prokrastinácie

Môže byť prínosné a oslobodzujúce vedieť, čo vás k nežiaducej prokrastinácii vedie. Odborníci popísali päť najčastejších dôvodov, keď sme zdatní prokrastinátori, čo môže byť neraz na škodu.

?1. Samoľúbosť

Nie je to veľmi zložité, zvládnem to kedykoľvek. Nezaberie mi to veľa času, začnem inokedy. Viem, čo musím urobiť, takže už som skoro v polovici.

Táto forma prokrastinácie vychádza z prehnanej sebaistoty – verím, že som pánom situácie, a tak sa teraz nemusím zaťažovať jej riešením. Mô­že to spôsobiť lenivosť alebo úplný nedostatok záujmu – výsledok je predsa taký zaručený, že neexistuje žiaden dôvod skúšať a vynaložiť zvláštne úsilie.

Ako prekonať samoľúbosť

Jeden zo spôsobov, ako sa s ňou vyrovnať je, že si predstavíte výhodu alebo benefit, ktoré získate pri rýchlom konaní. Načo pred sebou tlačiť niečo, keď viete, že sa tomu nevyhnete aj tak? Iba to stojí veľa energie na pozadí iného konania a znepríjemňuje to pocity zo seba. Mať hotovo, keď treba, je oslobodzujúce. Rovnako, ako si dávať výzvy pri prekonávaní seba.

? 2. Vyhýbanie sa nepohodliu

Pri riešení tohto problému sa asi nebudem veľmi zabávať. Toto bude trvať naozaj dlho. Je to hrozne nepríjemné, začnem inokedy.

Tento druh prokrastinácie súvisí s nepríjemným charakterom činnosti, najmä v porovnaní s oveľa príjemnejšou alternatívou.

Ako sa nevyhýbať nepohodliu

Keď vás veľkosť úlohy odrádza (daňové priznanie), môžete ju rozložiť na menšie kroky (získať potvrdenie o výške príjmu, prečítať inštrukcie, vyplniť najskôr časť A…). Vykonanie jedného z týchto menších krokov vyzerá jednoduchšie, a keď sa už raz rozhýbete, môžete celú úlohu dokončiť skôr, než sa nazdáte. Keď uhýbate, dajte si za úlohu urobiť dve nepríjemné veci a jedna z nich bude o trochu menej nepríjemná. Do tej sa nakoniec dokopete a vydýchnete si, že to nie je až také zlé. 

?3. Strach zo zlyhania

Je to vážne, nie som schopný urobiť to poriadne. Už som to raz pokazil, takže v tom určite opäť zlyhám. Je to veľký krok a mám strach, že to nezvládnem.

Často niečo nezačať je o tom, že premýšľate nad možnosťami, že zlyháte. Existujú stovky vecí, pri ktorých si môžete vymyslieť všetky možné výhovorky, ako sa nedajú uskutočniť. Skutočnou príčinou však bude strach zo zlyhania.

Ako prekonať strach zo zlyhania

Priznať si, že máte právo sa báť a je to ľudské, vám umožní hľadať spôsob, ako cez strach prejsť. Dôležité je, kam pôjde vaša pozornosť. Napríklad, pri hľadaní práce nezáleží na tom, že vás všade odmieta­jú, kým sa z tejto skúsenosti dokážete poučiť. To, čo získavate je zručnosť, ako sa predať a ako na pohovore vystupovať. Skôr či neskôr vám niekto povie „áno“. Nik vám však „áno“ nepovie skôr, ako o zamestnanie požiadate.

?4. Emocionálne zábrany

Som príliš vystresovaný/unavený/vzrušený, aby som to robil teraz. Teraz nie som v tom správnom duševnom rozpoložení. Nemám náladu riešiť to práve teraz.

Niekedy na ospravedlnenie svojej nečinnosti používame emócie. Presvedčí­me sa, že z nejakého dôvodu nie je teraz ten správny čas, aby sme niečo ro­bili. Že bude lepšie, ak počkáme na ten „ideálny moment“.

Ako prekonať emocionálne zábrany

Problémom čakania na ten správny moment je, že nikdy nepríde: vždy bu­de existovať ďalší dobrý dôvod, prečo vec oddialiť. Kým budete stá­le čakať, vaše príležitosti sa budú míňať. Jedným zo spôsobov, ako tieto zábrany prekonať, je vyhnúť sa paralýze z analýzy. Namiesto dôkladného skúmania, ako sa niečo nedá, treba hľadať možnosti. Povedať si, čo malé môžem urobiť, aby som sa pohla z miesta? Podniknúť niečo malé je to zásadné, čo posunie vašu činorodosť od úvah ku skutkom. Nejaká akcia je najlepšou odpoveďou na výhovorky.

?5. Ilúzia konania

Musím predsa robiť nejaké pokroky, keď tomu venujem toľko času. Nikto nedokáže úplne doceniť, ako veľa toho robím. Je s tým tak veľa práce, nesmiem prestať.

Ľudia s ilúziou konania sú najväčší machri v prokrastinácii. Svoje majstrovstvo využívajú na to, aby nechali plynúť čas. Poznáte to, len sa chcete mrknúť na internet, aby ste si urobili nejaký prieskum… a o hodinu neskôr sa zbadáte, že vám chýba 60 minút. 

Ako prekonať ilúziu konania

Ak máte tendenciu hrať sa na konanie, tak kľúčom k prerušeniu blud­ného kruhu je uvedomenie si, že nerobíte, čo práve treba. Zanedbateľné a príjemné úlohy by nemali predbiehať tie, od ktorých závisí celkové riešenie. Disciplína rovná sa slobode. Roztopaše nasledujú až po tom, čo si ich zaslúžime.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach