Life koučing: Pripútanosť je pasca

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

Viete si predstaviť, že by na vás niečo narástlo a potom by to chcel niekto odtrhnúť? Takto to znie dosť drasticky. Ale obdobne sa správa pripútanosť. Priľne k vám niečo, čo nie je vaše, a chce to s vami splynúť. Než zistíte, že o to nestojíte, pripútanosť už narástla a začne bolieť. Je to totiž pasca. Čím viac ľudí alebo vecí sa držíme a sme od nich závislí, tým menej máme.

 Pripútanosť

Ako zistíte, že ste pripútaní?

Pomerne jednoducho. Keď sa tej “veci”, ku ktorej ste pripútaní, dotkne niekto iný, rozčúli vás to. Nezáleží na tom, či ide o osobu, hmotu alebo čokoľvek iné, je to nebezpečné. Prvotný zámer bol, aby ste neprežívali nepríjemné pocity, ako je frustrácia, nuda, hnev alebo žiarlivosť, ale… Keď sa z uspokojovania potrieb vyvinie nezdravá náklonnosť, taký ten vysoko pozitívny vzťah k niečomu alebo niekomu, je zle nedobre. Takáto náklonnosť totiž dokáže prerásť do nezdravých rozmerov a stane sa z nej pripútanosť.

Mentálna nezávislosť ako prevencia

Potrebujeme ju na to, aby sme slepo nenasledovali ľudí, ktorí nám budú chcieť nahovoriť, že vedia, čo je pre nás dobré. Nevedia, aj keď môžu mať dobrý odhad. Naša sloboda voľby závisí od nášho hodnotového sveta, postojov, životnej filozofie a viery. Do toho nemá právo nikto a nič vstupovať. Keď to dovolíme, riskujeme, že budeme manipulovaní.

Do každodennosti

Nezdravá náklonnosť nás vedie k pokriveným záverom. Chceme vidieť realitu takú, ako si ju predstavujeme alebo požadujeme. To nám bráni vnímať ju takú, aká v skutočnosti je. Zámerom pripútania býva, aby sme cítili istotu, ale udeje sa pravý opak. Keď potrebujeme k prežitiu inú osobu, tak na nej v podstate parazitujeme. Očakávame od nej to, že nás urobí šťastnými. Túto zodpovednosť však máme voči sebe iba my sami. Nikto iný.

Janette Šimková

www.lifekoucing.sk